Specjalistyczna Poradnia Kardiologiczna i Nadciśnienia Tętniczego
Adres: 25-525 Kielce ul. Okrzei 22
Nr telefonu 41 368 17 47 kom. 517 267 448
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Badanie echokardiograficzne jest badaniem obrazowym, wykorzystującym zjawisko odbicia wiązki ultradźwięków od struktur serca i dużych naczyń. W trakcie badania echokardiograficznego oceniane są wymiary oraz funkcja jam serca a także morfologia i funkcja zastawek serca. Echo serca pozwala zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym. ECHO serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania. Badanie echokardiograficzne służy diagnostyce choroby niedokrwiennej serca, wad zastawkowych oraz ocenie powikłań nadciśnienia tętniczego. Jest niezbędne w kwalifikacji do zabiegów implantacji stymulatora serca oraz operacji kardiochirurgicznych.

Badanie jest całkowicie niebolesne i nieinwazyjne. Badanie echo serca wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent leży na leżance na lewym boku, z lewą ręką pod głową, klatka piersiowa musi być odsłonięta by zapewnić lekarzowi dostęp. Na głowicę aparatu  nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca. Obrazy powstałe podczas badania pokazywane są na monitorze aparatu i poddawane interpretacji przez lekarza wykonującego badanie.

W Poradni badanie echo serca wykonywane jest aparatem Philips Cx 50.